Arkeolojik Alanlarda Belgeleme Teknikleri 1

Arkeolojik alanların haritalanması ve mimari belgeleme tekniklerine yönelik kapsamlı, açıklamalı ve uygulamalı başlangıç eğitimi:

Arkeolojik alanlarda hala geleneksel sistemler ile oldukça yavaş ve hata payı yüksek belgeleme sonuçları görülmektedir. Bizler bu alanda uzmanlaşarak ve yeni sistemleri geliştirerek, belgeleme sürecini, maliyet ve içerik bakımından optimize etmeye çalışıyoruz. Hem geleneksel yöntemler hem de teknoloji trendlerini hem kendi geliştirdiğimiz sistemleri birleştirmeli şekilde paylaşarak, sahadaki dağıtımları ve çeşitlendirmeyi, sistemli sayıları ve sağlananları artırmayı, proje çıktılarının güvenilir hale getirilmesini, arkeoloji alanını bilimsel olarak katkıyı artırmayı hedefliyoruz.

 

Bu eğitim, arkeoloji alanı ile ilgilenen, arkeolojik alanların haritalanması ve mimari belgeleme konuları dahil olmak üzere isteyebilecek veya bu konuda bilgi edinmek isteyen kişiler için hazırlanmıştır.

 

Bu nedenle dinleyici kitlemizin arkeoloji, sanat tarihi, mimarlık, harita bilimi gibi farklı alanlardan olabileceğini düşünerek, en temel düzeyden başlayarak konuları derinlemesineleştirmeye çalıştık. Eğitmenlerimiz Yüksek Mimar Selin Küçük, Harita Mühendisi Ali Şahin ve Uzman Sanat Tarihçisi Caner Büktel'in teorik ve uygulama deneyimini bu eğitime yansıtarak, eğitim alanında bireyin arkeolojik alanlarını haritalama ve mimari belgeleme depolamasınıe hakim olmasını ve uygulamayı sürdürebilmesini hedefliyoruz. Ekip olarak şu ana kadar Amos, Mokissos, Horoztepe, Doliche gibi farklı arkeolojik alanların haritalanması ve mimari belgeleme kayıtlarında yer aldı. Eğitim içeriğinde görsellerin büyük kısmını da kendi başlarına düzenledik.

 

Beş teorik eğitimden oluşan 'Belgeliyorum: Arkeolojik Alanlarda Belgeleme Teknikleri-1' başlıklı bu eğitimin ilk haftasında arkeolojik halklar genel yapısı, arkeoloji bilimi ve diğer disiplinler ile ilişkiler üzerinde duracağız, arkeolojik alanları haritalama ve mimari belgeleme yöntemleri genel çerçevelerden bahsedeceğiz. İlerleyen haftalarda sizlere havadan ve yersel belgeleme sistemlerini anlatacak ve örnekler üzerinden detayları pekiştireceğiz.

 

Eğitimi tamamlayarak bu alanda kendisini daha fazla farklı isteyen kişilere FieldTech Mühendislik bünyesinde staj imkanı mevcuttur. 

tr_TRTR